Podręczniki, atlasy, mapy, plansze tematyczne to tylko niektóre propozycje pomocy edukacyjnych na lekcji. Jakie są główne cele wszystkich środków dydaktycznych? Jednym z głównych zadań jest ułatwianie procesów myślowych uczniów. Mogą także uatrakcyjniać lekcję, ale głównie pomagają w zapamiętywaniu i pracy z materiałem szkolnym. Bez względu na to czy chodzi o np. podręczniki do gimnazjum czy o wirtualne ćwiczenia ważne jest to, aby były dobrane do rodzaju i ilości danego materiału. Wszystkie środki dydaktyczne muszą być dopasowane do umiejętności i możliwości uczniów.

Jakie środki dydaktyczne wykorzystać podczas zajęć?


Autor zdjęcia: BCcampus_News

• Środki dydaktyczne proste to mogą być np. podręczniki (więcej można znaleźć na stronie: http://www.taniaksiazka.pl/podreczniki-c-313.html), karty pracy, zeszyty ćwiczeń, czyli elementy drukowane. Mogą to być także przedmioty czy inne pomoce naukowe.

• Środki dydaktyczne złożone dzielą się na: techniczne środki słuchowe i wzrokowe i może to być np. radiomagnetofon czy mikroskop. Inne środki złożone to np. film czy słuchowisko. W tej grupie znajdą się także wszelkie urządzenia np. komputery czy projektory.

Środki dydaktyczne – podział